Muzyka

Czym się wyróżnia polski rap?

Pezet - jeden z najlepszych polskich raperów

W ostatnich latach polscy raperzy z pewnością nie mają na co narzekać. Rap jest obecnie słuchany wszędzie, a płyty sprzedają się bardzo dobrze.

Muzyka rap w Polsce

Można śmiało powiedzieć, że już od połowy lat dziewięćdziesiątych ten gatunek muzyki rośnie w siłę w naszym kraju. Polski hip hop wywodzi się z blokowisk, ale słuchają go praktycznie wszyscy, zarówno biedni, jak i bogaci. Co więcej, artyści sami często pochodzą z dobrych domów i nie mają wiele wspólnego z tak zwaną ulicą. Czołówka polskiego rapu to przede wszystkim Pezet, Małpa, Bisz, Peja, TPS, Białas, Żabson, Sentino, Mata. Dobrze sobie radzą również kobiety, wśród których prym wiedzie Young Leosia oraz Oliwka Brazil. Nie można jednak zapominać o podziemiu, gdzie prężnie działają tacy wykonawcy jak Tonciu, Karbon oraz Laikike1.

Konkurencja w rapie

Warto zwrócić uwagę na fakt, że najlepsi polscy raperzy potrafią sprzedać nawet kilkaset tysięcy płyt. Oznacza to ogromne możliwości i zainteresowanie markami. Obecnie większe znaczenie ma brzmienie, warstwa liryczna jest na drugim planie. Nie można jednak zapominać, że musi się zgadzać wszystko, czyli zarówno tekst, brzmienie oraz technika. Konkurencja w rapie jest bardzo duża, dlatego tylko nielicznym udaje się przebić do szerszego grona. Samo wybicie się to jeszcze nie wszystko, ponieważ trzeba się jeszcze umieć utrzymać na tej scenie. Jest to niezwykle ciężkie, tym bardziej, że każdego roku pojawiają się nowi newcomerzy. Wytwórnie płytowe nie mają już takiego znaczenia jak kiedyś, ponieważ wszystko można zrobić własnym sumptem.